popielcowo

– W czym mogę Panu pomóc?
– Mi..? Chyba w niczym. – Odparłem. – To… myszka zwariowała.
Wyjąłem z torby niewielkie kartonowe pudełeczko i uśmiechając się łobuzersko wręczyłem je młodej osobie stojącej po drugiej stronie lady.
– Reklamacja! – Skwitowałem.

Na wieczornej liturgii zastanawiałem się nad sensem pokuty.
Zbyt dobry Pan Bóg. Niewdzięczny człowiek.
Ubrudzona grzechem twarz i posypana popiołem głowa.
Egh! Gdyby tak można było wymienić życie! Jak oszalałą myszkę…

Możesz również polubić

25 komentarzy

 1. ~b-m

  Ja np. nie chcialabym swojego zycia wymieniac. Ciesze sie z tego pakietu mojego osobistego, ktory mi Pan wreczyl na poczatku, odkrywam go, znajduje wciaz cos nowego i nie nudno mi z soba sama.Chcialbys wymienic, a na co? na zycie latwiejsze, bezgrzeszne? Bog to inaczej zaplanowal, nie wymaga tu od nas na ziemi doskonalosci. I chwala Bogu!!!

  1. ~Tomasz

   Jasne, że nie chcę niczego wymieniać. Tak mi sie tylko napisało. Ja to ja. Czy mam na to zgodę, czy tez nie. Przeżyte lata daja doświadczenie. Ważne tylko, by w życiu stawało się mądrością.

 2. ~Margarithes

  to by było zbyt proste :) ale zawsze możemy, co nieco wyprostować :)

  1. ~Tomasz

   Może rzeczywiście nic nie jest na tyle trudne, żeby nie mogło byc łatwe..?

   1. ~Margarithes

    najwiecej zalezy od nas samych, prawda? :)))

 3. ~es

  Ja się cieszę, że niemożna wymienić tego naszego jak często marnego życia. Bo jaki to by miało sens to nasze starania i troski, gdybyśmy mogli od tak je wymienić w ramach reklamacji. Ale zato pociesza mnie fakt, ze możemy tyle zreperować, jeśli chcemy.:)

  1. ~Tomasz

   Nie zawsze sie da. Zepsutą myszkę, niestety, musiałem wymienic na inną. Ale masz rację, sporo mozna naprawić :)

 4. ~laudem

  Teraz jest czas nie na wymianę… ale na rozliczne poprawki, dokręcenia, poluzowania, przyszlifowania… i nie jesteśmy w tym wszystkim sami… On jest i wspomaga :)

  1. ~Tomasz

   Muszę po prostu umyś twarz :)

   1. ~laudem

    To na co jeszcze czekasz? ;)

 5. ~Nobody

  Nie wiem, czy z tym wymienianiem to najlepszy pomysł…Bo wyobraźmy sobie, że oszalała myszka to nie nasze życie, które wymieniamy w niewygodnym dla nas momencie, ale że ta myszka, to my… Nieraz przecież w życiu tak “szalejemy”, że w gruncie rzeczy nie pozostaje nic, jak wymienić nas na lepszy model. :P No i teraz pomyślmy sobie: czy miło by było nam być tą oszalałą myszką, która gdy nie spełnia swego zadania, zostaje spisana na straty i zastąpiona przez inną? Chyba nikt nie chciałby mieć tylko 1 szansę na właściwe przeżycie swojego życie, która zmarnowana przez nas odbierałaby nam prawo do dalszego życia…Pozdrawiam wieczorowo! :)

 6. ~Aguś

  Gdyby było można chociaż cofnąć czas….. to może życie by było lepsze.

  1. ~Tomasz

   Może… Ale przecież czasu cofnąć się nie da.

 7. ~Krysia Dwa

  Umyć twarz , wytrzepać włoski i….do konfesjonału….Można w człowieku to i owo wymienić gdy szwankuje. Takie zęby na przykład …czy nerkę….Ale duszę? Ej…w końcu Życie dane jest od Boga….Skarb Najpiękniejszy…..Któżby się go tak łatwo pozbywał, albo wymieniał…..Moje jest cudowne i niepowtarzalne ….Ze nie ma w nim Krzyży? Są ..i właśnie dlatego……

  1. ~Tomasz

   No tak… I właśnie dlatego trzeba iść dalej. Ze względu na to, albo pomimo wszystko.

 8. ~www.zniszczona-nadzieja.slowa.pl

  a jam ciekawa co z tą myszką było nie tak :))))))))

  1. Tomasz

   To był klasyczny przykład zaburzeń psychoruchowych. Krótko mówiąc utrata kontroli nad sobą. Cóż, leczenie farmakologiczne okazało się niewystarczające :)

 9. ~spb

  Zbyt dobry Pan Bóg, możnaby rzec – dzięki Bogu.To dlatego mogą być napisane takie pełne optymizmu komentarze, że nie chcemy nic wymieniać i w ogóle. To tylko dlatego, że jest zbyt dobry.A co by było gdyby był tylko trochę dobry? Oj czuje, ze wtedy już więcej osób ustawiałoby się w kolejce do reklamacji, przynajmniej ja pewnie miałbym dylemat.Ale na szczęście wiem, że Pan Bóg jest zbyt dobry…

  1. ~Tomasz

   Dobroć i miłosierdzie Boga nie są wymierne – w przeciwieństwie do mojej dobroci i miłosierdzia. I to chyba najbardziej zdumiewa.

 10. ~ak

  Witam serdecznie.Życie ma to do siebie ,że można je jeszcze przemienić.:)

 11. ~Kropka

  Jeżeli przyjąć że w życiu zdarzają się przypadki, to przez przypadek dowiedziałam się o rekolekcjach u Franciszkanów i tak mnie naszło, żeby tam pójść. A potem, przez drugi przypadek dowiedziałam się, kto je prowadzi :) Więc korzystając z okazji dziękuję :) Szkoda, że jutro ostatni dzień…

  1. Tomasz

   No cóż, rzeczywiście ostatni…Potem wyjeżdżam na krótki urlop.

   1. ~Kropka

    Więc niniejszym wypoczynkowego wypoczynku życzę :)

 12. ~basia

  Cieszmy sie każdą chwilą naszego życia. Tą jedyną, niepowtarzalną… Pozdrawiam:)

 13. ~Biedronka.

  Wiem dlaczego, bez stycznia, bo ta nostalgia ciągle woła, goni życie, boli…dlatego tak popielcowo na poście….To można przeskoczyć Tomaszu!

Dodaj komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.