kilka słów o samotności cd.

Według Mertona „droga do znalezienia samotności wiedzie przez ból, pragnienie, smutek, ubóstwo i łaknienie. Człowiek, który doświadczył prawdziwej samotności – pisze dalej Merton – jest pusty, jakby był ogołocony przez śmierć. Przekroczył wszelkie granice. Nie ma już żadnych dróg, po których mógłby iść dalej. Jest to kraina, której środek jest wszędzie i której obwodu nie ma nigdzie”.

Ponownie zabrałem się do lektury „Nowego posiewu kontemplacji”, T. Mertona. Dzięki niemu kiedyś dotarłem aż na pustynię. Oczywiście nie tyle w sensie geograficznym, co duchowym. Jednak fizyczne doświadczenie samotności „na pustkowiu” spotęgowało we mnie siłę duchowych przeżyć. I chociaż od tamtych chwil minęły już ładne lata, dokładnie pamiętam, czego wtedy doświadczałem. Ogołocenie, pustka, uczucie własnej małości i nędzy, samotność… przeplatały się we mnie nieustannie. Większość ludzi normalnie ucieka od tego rodzaju doznań, we mnie natomiast coraz bardziej podkręcały pragnienie doświadczenia ubóstwa totalnego. W czymś takim najlepiej poznajemy prawdę o nas samych. To, kim jesteśmy, ile potrafimy znieść, na ile jesteśmy odporni, ile mamy w sobie miłości… Dużo dowiedziałem się wtedy o sobie.

Teraz, z perspektywy minionych lat myślę, że kraj na Wschodzie był bardziej potrzebny mi, niż ja jemu.

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. ~smakslawy

    Wejdź na http://www.smakslawy.pl ->castingi ->galeria uczestników castingu -> i głosuj na Aleksandrę Bulanowską!! Pomóż innym spełnić swoje marzenia! proszę Cię przekaż to dalej!!

  2. ~Biedronka.

    Takie łagry sowieckie i ja przechodziłam niedawno całkiem.A przecież ciągle mogą się powtarzać, by nie utracić tego co się już ma…Thomas Merton. hm…Może wrócę do jego książek.Dotąd oglądałam tylko grzbiety ich okładek -stały na półce …to książki też mego męża, ale dlaczego i on ich nie czytał skoro czytał…. odszedł , założył inną rodzinę…Dziwne są drogi twoje Panie….ale pełne miłości Twojej…. więc nadal ufam, że wszystko ma jednak cel…nie ma dróg niedokończonych są tylko myśli poszarpane…

Dodaj komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.