odwracanie uwagi

Siedząc przed namiotem w milczeniu spoglądałem na wyrastające przede mną jak mur postrzępione skalne turnie. Widok zapierał w piersiach dech. Zachłyśnięty krajobrazem i spokojem porannej chwili pomyślałem o rzeczach, które powoli przestawały mieć znaczenie. Praca, codzienne obowiązki, nieustannie odkładane i wciąż niezałatwione sprawy…
Pora była wczesna. Zdjąłem okulary, żeby zmazać z ciężkich jeszcze powiek ostatki snu. Płomień gazowej kuchenki frywolnie tańczył pod dnem kawiarki. Uśmiechnąłem się do niego łobuzersko. Już na samą myśl spełnienia kubka gorącej kawy czułem jak wzbierają we mnie pierwsze oznaki ekscytacji. Na przebudzenie, na dobry dzień, na życie!

Nie każdy jednak urlop pachnie podnieceniem i świeżością. Są przecież urlopy (a było ich kilka w moim życiu) byle jakie. Jałowe i bezpłodne, nudne i puste. Takie, których się nie pragnie i nie oczekuje. W ogóle się ich mieć nie chce! Bo czas jest nieodpowiedni, albo niedyspozycja jakaś, albo… po prosu od samego początku nic się nie składa. Taki czas urlopowy w konsekwencji zawsze będzie zmarnowany i w dodatku strasznie męczący. A tu przecież wracać trzeba do codziennych obowiązków. Do pracy, do zadań specjalnych, do wspólnoty braterskiej, od której chciało się na czas jakiś uwolnić. Jednym słowem: lipa!

Szczęście, że w tym roku udało mi się zrealizować to, co zamierzyłem. Może nie w stu procentach, ale udało. I to jest najważniejsze. Wyjeżdżam z domu zazwyczaj po to, by odwrócić uwagę od spraw codziennych. Przestać nimi żyć, przestać o nich myśleć, udać, że nie są ważne, a przynajmniej nie teraz, zapomnieć… A wszystko po to, żeby sił starczyło na strawienie tego, co na tacy przyniesie codzienność po powrocie. I tak jest też tym razem. Zastanawiam się tylko jak długo jeszcze na tym zapale pojadę?

Możesz również polubić

3 komentarze

 1. creedka

  cóż..musisz w takim razie zaplanować kolejny urlop;) jak już wspomniany przez Ciebie zapał z minionego urlopu się wypali, to wtedy będziesz mógł posiłkować się niecierpliwym oczekiwaniem na kolejny wyjazd… ach, no i oczywiście zaleca się aby planowany wyjazd był lepszy od poprzedniego:)

  p.s.
  dobrze Cię tu “widzieć”

 2. MM

  Strona mojej parafii udostępniła linka z YouTuba z franciszkańskiej tv. :) Fajnie było Ojca tak w niedzielny ranek zobaczyć i posłuchać. Naprawdę się ucieszyłam, bo tu wciąż sierpień ;) Dobrego Adwentu!
  Serdecznie pozdrawiam i czekam na następne niedziele :)

 3. Tomasz

  Miło mi, że ktoś tych rozważań słucha ;)
  Dobrego Adwentu, MM!

Dodaj komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.