mistyka marzeń sennych

Siedząc w fotelu z uwagą słuchałem opowieści. Było już dobrze po południu i w gabinecie panował półmrok. Czułem się trochę nieswojo w tych ciemnościach i byłem nieco zły na siebie, że wcześniej nie zapaliłem światła. Postanowiłem jednak teraz tego nie robić. Obawiałem się, by mój nagły ruch w kierunku włącznika nie naruszył wytworzonej atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji. Uznałem, że w tym momencie, dodatkowy przypływ elektryczności, w i tak już napiętej sytuacji, może zaowocować jedynie spięciem. A tego przecież nie chciałem. Dramatyzm chwili polegał na tym, że opowieść była pełna łez, bólu, poczucia krzywdy, cierpienia i bezradności w odnalezieniu się w trudnych okolicznościach.
Zauważyłem, że w ostatnim czasie nocą męczą mnie koszmary. O ile normalnie żadnego ze snów nie pamiętam, o tyle teraz budzę się w nocy mocno zdezorientowany. Zapalam światło, rozglądam się po celi próbując zorientować się gdzie jestem. Poprawiam posłanie i na powrót staram się zasnąć. Jakiś czas temu w hostelu, podczas poniedziałkowych psychoanaliz Piotr mówił mi o podobnym doświadczeniu. Opowiadał o snach, treścią których były sesje z pacjentami.
Wygląda na to, że strachy z mojej podświadomości próbują przebić się do realnego świata. Nocą umysł usypia. Mechanizmy obronne nie działają więc na pełnych obrotach. To sprawia, że nie są w stanie kontrolować wszystkiego. Materiał przeżyć w ciągu dnia skutecznie wypierany do podświadomości wypływa wówczas na powierzchnię. Kiedyś już miałem coś podobnego. Jednak zamiast budzenia się z powodu koszmarów w ogóle nie mogłem zasnąć. Snułem się nocą po domu, piłem herbatę, oglądałem filmy w nocnym kinie, dopóki nie poczułem się zmęczony. Udawało mi się usnąć na godziny dwie – trzy, po czym nad ranem budziłem się potwornie zmęczony.
W ostatnim czasie bez przerwy za czymś gonię. Niekiedy w pracy czuję się bezradny, niekompetentny, niepewny… To tworzy różne lęki i napięcia. Muszę chyba poszukać dystansu do siebie i innych.

Możesz również polubić

24 komentarze

 1. ~espebe

  podświadomości łatwo się nie uśpi…a pierwszy akapit znów pełen oniryzmu :)

  1. Tomasz

   Jakoś tak wyszło… Opisywałem realną sytuację sprzed kilku dni :)

   1. ~spb

    ten oniryzm to oczywiście komplement był :)

    1. Tomasz

     No jasne :) W takim razie bardzo dziękuję!

 2. ~nats

  może czas na krótki urlop, lub chociaż jednodniowy wypad z przyjaciółmi? :)

  1. Tomasz

   Przyjaciele już nie mają urlopu :) Zresztą, pogoda nie najlepsza.

 3. karolina242@poczta.onet.pl

  Jednodniowy wypad nic nie da. Może się Ojciec po prostu przemęcza? A takie sytuacje też bywają męczące. Przyda się dłuuugi urlop.

  1. Tomasz

   Na dłuuugi urlop też nie ma szans. Coś jednak wymyślę. A tak w ogóle, to dzięki za troskę!

 4. ~K.

  Do pisania komentarza przystąpiłam z zamiarem podzielenia się jakimiś głębokimi, elokwentnymi i błyskotliwymi przemyśleniami, jednak gdy tylko moje dłonie spoczęły na klawiaturze w głowie odnalazłam tylko dezorientującą pustkę. Hhhmm… i już nie wiem, czy lepsze jest “nic”, czy jednak myśli, choćby najbardziej bolesne.

  1. Tomasz

   Milczenie też jest prawdziwe.

 5. ~creedka

  jedyne co mi przychodzi do głowy, to tak jak już wspomnieli piszący tu przede mną… długi urlop, wyjazd najlepiej gdzieś daleko… ale wiem, że to się tak dobrze mówi a praktyka bywa inna… więc może jednak chociaż uda się jakoś ograniczyć liczbę zajęć? hę?

  1. Tomasz

   Dziś wszystko ograniczyłem. Podobnie będzie jutro. Zajmę się sprawami, które mnie uspokajają. Dzięki!

 6. ~aga

  …mnie też się zdarza wstać po nocy jakbym wogóle nie spała także rozumiem :)

  1. Tomasz

   Już jest nieco lepiej. Jutro minie impreza kulturalna, w którą jestem zaangażowany i mam nadzieję będę już spał spokojnie :)

 7. ~makosia16

  Z nabraniem dystansu to nie takie proste.Ponad 6 lat się zmagam i nijak się mam do atakującej perfidii..Trzymaj się Ojcze! z lekka przystopować, będzie dobrze… ale komu ja to mówię :)Pozdrawiam serdecznie.

  1. Tomasz

   Każdy ma jakieś trudności. Nabieranie dystansu też nie jest prostą sprawą. Mi najbardziej pomagają rozmowy :)

 8. ~kasia_biegnaca

  moją sprawdzoną metodą na koszmary senne, budzenie w nocy itp. jest zawsze modlitwa różańcowa! Polecam!! Żaden film, żadna książka nic nie jest tak dobre.

  1. Tomasz

   Może to i dobry pomysł? Pamiętam, że kiedy przed snem, w pościeli, zaczynałem odmawiać różaniec, nigdy nie udawało mi się go odmówić do końca. Zazwyczaj przy trzeciej tajemnicy zasypiałem…

   1. ~biegnaca_kasia

    otóż to! to przecież jakby Matka spiewała kołysanke… modlitwa do Niej, a spokój od Niej;) w każdym razie u mnie to 100% powodzenia:)

 9. ~Olga

  Ojcze, trzeba zająć się trochę sobą, dać sobie czas przeznaczony tylko dla siebie- to nie boli, a warto!!!Pozdrawiam

  1. Tomasz

   Doskonale wiem, że nie boli. Więcej – nawet jest to przyjemne. Na pewno zadbam o siebie. Dziękuję.

 10. ~Kłosu

  Oj Ojcze, Ojcze… Przecież nie można aż tyle tyrać :DMoże warto zrobić sobie małe wakacje?Pozdrawiam :)

 11. ~dobrochnaa9

  Ty jesteś jeszcze ludzki,Mnichu.Pełny życia i marzeń.Dlatego zapraszam Cię do walki na śmierć i życie.Kłamstwo to śmierć, prawda? A życie bez kłamstwa to spokój i pewność.Wyczuwam intuicyjnie spokój, a to dla mnie oznacza,że niejedną bitwę z kłamstwem już masz za sobą.Podziel się z nami swoją prawdą o tej walce.Bardzo tego potrzebujemy.Pozdrawiam.

  1. Tomasz

   Coś wygrałem i coś przegrałem.Nie ma bitwy bez strat. Czasem tylko zastanawiam się, dlaczego tyle trzeba było zapłacić..?

Dodaj komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.